ABOUT ME

ENGLISH – ANGLICKY

Jiri Dvorsky – cinematographer and photographer

I was born in Pilsen, Czech Republic. I emigrated to Austria in 1987 and have lived in the USA since 1989. I am now living partly in Pilsen, Czech Republic and Hawaii, USA.
I worked as a sound recordist at Czech Television in Prague in the 80s. Simultaneously I worked on several independent movies as a cinematographer. (1988 International Film Festival Brněnská Šestnácktka, Czech Republic – the Best Cinematography Award for “Zrození a Smrt”). Since 2003 I have been also working as a freelance cinematographer on projects for national TV stations such as Czech Television, Television Barrandov, Television Prima and many other independent productions.

In the USA I have worked as a director of photography for: C-SPAN (Washington DC), AT&T Broadband (Massachusetts), Futurian Films (New York), Filmworks Pacific (Hawaii), Multimedia (Hawaii) and many more.
I have worked on numerous short and feature-length films, and I garnered the Best Cinematography Award at the 2002 New York International Independent Film Festival for my work on “Waikiki — in the Wake of Dreams”.

I have been doing photography since my childhood and have achieved expertise in multiple fields of Fine Art Photography. The scope of my work has grown to include projects in both the United States and Europe.
In the USA I have worked as a photographer for: Honolulu Weekly, Venture, Driven, Hilton Hawaii, and in the Czech Republic for: MF Dnes and have been published in Lidé a Země.
My photos have been exhibited in exhibitions in Boston, Massachusetts (USA); Ashland, Oregon (USA); Honolulu, Hawaii (USA); Pilsen (Czech Republic); and Prague (Czech Republic).

 

CZECH – ČESKY

Jiří Dvorský – kameraman a fotograf

Narodil jsem se v Plzni. V roce 1987 jsem emigroval do Rakouska a od roku 1989 jsem žil v USA. Nyní pobývám střídavě v rodné Plzni a na Havajských ostrovech.
V osmdesátých letech jsem pracoval v České televizi v Praze jako zvukař a současně jako kameraman jsem točil nezávislé filmy (1988 Brněnská Šestnácktka – cena za kameru na filmu “Zrození a Smrt”). Od roku 2003 také pracuji v České Republice jako nezávislý kameraman na projektech pro celostátní televizní stanice jako je Česká Televize, Televize Barrandov, Televize Prima a další nezávislé produkce.

V USA jsem pracoval jako hlavní kameraman pro C-SPAN (Washington DC), AT&T Broadband (Massachusetts), Futurian Films (New York), Filmworks Pacific (Hawaii), Multimedia (Hawaii) a mnoho dalších.
Natočil jsem mnoho krátkých a celovečerních filmů (2002 New York International Independent Film Festival – cena za kameru na filmu “Waikiki — in the Wake of Dreams”).

Fotografováním se zabývám již od dětství. Specializuji se na širokou škálu umělecké fotografie. Moje tvorba zahrnuje projekty jak ve Spojených státech tak i v Evropě. Fotografoval jsem mimo jiné pro Honolulu Weekly, Venture, Driven, Hilton Hawaii v USA, v ČR pro MF Dnes a také jsem publikoval v Lidé a Země.
Výstavy z mnohých: Boston (Massachusetts USA), Ashland (Oregon USA), Honolulu (Hawaii USA), Plzeň (Česká Republika), Praha (Česká Republika).